Wkręceni w czytanie

Klasa IV od lutego 2021r. uczestniczyła w programie PoczytajMy.

PoczytajMy to program edukacyjny, wspierający czytelnictwo. W szkołach, bibliotekach, świetlicach zakładane są uczniowskie kluby czytelnicze, które nakręcają dzieci i młodzież do czytania. Młodzież z klubu przygotowuje regularne spotkania czytelnicze dla młodszych kolegów i koleżanek z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka oraz akcje czytelnicze w szkole i w sąsiedztwie. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w czytelnictwo i wolontariat. Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze wspólnie bawią się, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą! Natomiast w trakcie akcji czytelniczych młodzież w nietuzinkowy sposób pokazuje swoim rówieśnikom, jak wciągające jest czytanie.

Wszystko zaczęło się w październiku 2020r., gdy poszliśmy zdalne nauczanie. Wtedy postanowiłam, że będziemy się spotykać 3 razy w tygodniu na Teams i czytać książki.  Wspólne czytanie bardzo przypadło uczniom do gustu, że założyliśmy klasowy klub czytelniczy,, Wkręceni w czytanie”.  Jako klub przeczytaliśmy lekturę A.Maleszki ,, Magiczne drzewo”, wszyscy uczniowie wykonali do tej książki plakaty, zrobiłam z tego prezentację. Potem czytaliśmy ,,Harrego Pottera” , ,, Czarnoksiężnika z krainy Oz”. Czytaliśmy także dla młodszych kolegów z naszej szkoły- klasa IA, dla  dzieci uczęszczających  do świetlicy. Uczestnicy klubu brali udział w webinarium , na którym mieli warsztaty z autorką książek dla dzieci. Nawiązaliśmy współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną. Odbyliśmy tam trzy spotkania czytelnicze. Uczestnicy klubu wykonali plakaty o zaletach czytania książek. 9.06.2021r. w sali widowiskowej Domu Kultury zorganizowaliśmy  akcję czytelniczą dla uczniów klas I-III i sześciolatków. Podczas tego spotkania promowaliśmy czytanie, poprzez czytanie plakatów, było krótkie przedstawienie na podstawie fragmentu książki A.Maleszki ,, Magiczne drzewo. Czerwone krzesło’’, czytanie książek , quizy, zagadki.  Na koniec spotkała nas miła niespodzianka ,otrzymaliśmy  Dyplom Przyjaciół Gminnej Biblioteki Publicznej w Srokowie  w podziękowaniu za współpracę i propagowanie czytelnictwa wśród dzieci.  Wszyscy uczniowie z klasy IV, poprawili technikę czytania.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć i filmów z akcji czytelniczej i spotkań  pod linkiem

Opiekun klubu- Sałyk Katarzyna