PRZEDSZKOLNE WRÓŻENIE

Hokus pokus, czary mary,
aby wróżba się spełniła służmy dary”

Dawno temu późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac w polu, gdy dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe, następował okres wróżb i zalotów. Szczególnym dniem był  29 listopada – wigilia św. Andrzeja kiedy to wszystkie panny chciały się dowiedzieć o przyszłym losie.

Dawniej andrzejkowe wróżby traktowano bardzo poważnie natomiast w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa i właśnie do takiej wspólnej zabawy zaprosiłam wszystkie dzieci.

Andrzejki w naszej grupie to już tradycja. Jak co roku dzieci przebierają się tego dnia za swoje ulubione postacie. Podczas wspólnych zabaw przeplatanych tańcami przy skocznej muzyce dzieci poznały obrzędy ludowe związane z wróżeniem.

Dorota Oryńczak