DZIEŃ JEŻA

Krótkie nóżki, długi ryjek,

ostre kolce ciało kryją.

Ach, cóż to za groźny zwierz?

To jest jeż, malutki jeż.

Jeż –  Hanna Zdzitowiecka

We wtorek 10 listopada w naszej szuwarkowej przedszkolnej grupie obchodziliśmy „Dzień Jeża”. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu przyrodniczego „Zwierzątkowo – jeż”, który opowiadał o zwyczajach jeży w ich środowisku naturalnym czyli parku i lesie. Przedszkolaki dowiedziały się o ulubionych przysmakach oraz o zachowaniu jeży w przypadku zagrożenia. Ważną informacją dotyczącą tych kolczastych zwierzątek jest to, że grozi im wyginięcie, dlatego są objęte ochroną i należy zadbać o ich środowisko w którym żyją. Gdy obchodzimy święto jeża, to wszystkie jeże żyjące w naturze powinny już smacznie spać. Obudzą się wiosną, gdy zrobi się cieplej. Zajęcia zakończyliśmy wykonaniem maski jeża oraz stworzeniem rodzinki jeży z kasztanów i plasteliny.

Dorota Oryńczak