Światowy Dzień Higieny Rąk

Z tej okazji wszyscy uczniowie otrzymają w prezencie mydełko, aby nie zapomnieć o codziennej higienie.

Jak odpowiednio myć ręce?

Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją technikę, i dla tych, którzy nie są pewni, czy robią to dobrze – instrukcja mycia rąk oraz specjalna medytacja nad myciem rąk.

Według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby mikroustroje i wirusy zostały dokładnie spłukane. A 30 sekund to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na higienę dłoni. Dzieci w przedszkolu śpiewają w tym czasie dwa razy „Sto lat”, albo „Happy Birthday” i tak mierzą czas.

Ręce myjemy po każdym powrocie do domu. Zanim wejdziemy do łazienki, staramy się niczego nie dotykać. Łokciem zapalamy światło i odkręcamy wodę. Jeśli kran ma dwa kurki i trzeba je odkręcić dłońmi, po myciu kurki trzeba umyć i zdezynfekować. Można je też odkręcić przez papierowy ręcznik.

Każda z czynności powinna trwać około 4-5 sekund.

1. Moczymy całe dłonie ciepłą wodą i nanosimy mydło w ich zagłębienie.
  2. Dokładnie rozprowadzamy mydło na wierzchu i spodzie dłoni, myjemy też przestrzenie między palcami. Nie zapominamy o nadgarstkach.
  3. Pocieramy o siebie dłonie z przeplecionymi palcami – lewą nad prawą, a potem prawa dłoń nad lewą.
  4. Pocieramy wierzchem jednej dłoni o drugą. Robimy to dla każdej dłoni oddzielnie.
  5. Czyścimy ręce od palców do kciuka obiema rękami.
  6. Czyścimy kciuk jednej ręki, wsuwając go w „pierścień” zrobiony z kciuka i palców drugiej dłoni.
  7. Pocieramy opuszki palców o zagłębienie drugiej ręki.
  8. Pocieramy nadgarstek przeciwnymi rękami.
  9. Dokładnie spłukujemy umyte dłonie bieżącą wodą.

Zarazki najczęściej pozostają na kciukach, paznokciach i skórkach wokół paznokci i o tych częściach dłoni trzeba szczególnie pamiętać podczas mycia. Wycieramy ręce dokładnie ręcznikiem.

Dodatkowo po myciu ręce można zdezynfekować specjalnym płynem z alkoholem.

Początkowo mycie może wydawać się długie i żmudne, ale z każdym kolejnym razem będzie stawało się czymś naturalnym. Dlatego tak ważne jest, aby od początku robić to dokładnie, aż skuteczna higiena rąk stanie się naszym nawykiem.

Mydełka dla szkoły zasponsorowało Biuro Rachunkowe w Mikołajkach Wioleta Kuzyk i Hotel Bella Italia w Mikołajkach. Sponsorom z całego serca dziękujemy!

Agata Wojnowska
Halina Kukuła