Zasady netykiety

Podczas realizacji nauczania zdalnego z wykorzystaniem internetu, różnych aplikacji i komunikatorów, od nas wszystkich zależy jaka będzie atmosfera w czasie tych zajęć oraz jaki efekt edukacyjny wspólnie osiągniemy.

Co to jest netykieta? Netykieta to zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania się w Internecie. Podobnie jak zasady zachowywania się na co dzień, netykieta nie jest dokładnie sklasyfikowana. Spróbujmy jednak wypracować sobie własne zasady, które ułatwią nam wspólne egzystowanie w sieci.

Postarajmy się, więc stosować następujące zasady:

Zajęcia online:
-informujemy o lekcji online naszych domowników i prosimy ich o odpowiednie zachowanie i nieprzeszkadzanie;
-przygotowujmy nasze środowisko pracy przed zajęciami: sprawdźmy czy działa sprzęt, uprzątnijmy biurko i pokój (zwłaszcza w oku kamery), przygotujemy niezbędne przybory;
-dbamy o nasz wygląd i kulturę osobistą;
-szanujmy siebie nawzajem, nie wyciszajmy i nie usuwajmy z lekcji kolegów a już zwłaszcza nauczycieli;
-dbajmy o bardzo dobrą atmosferę, nacechowaną empatią w stosunku do wszystkich osób obecnych podczas lekcji online: w tym domowników, uczniów i nauczycieli;
-dbajmy o nienaganny język i kulturę wypowiedzi;
-nie przekrzykujmy się, gdy chcemy coś powiedzieć czekamy na swoją kolej;
-lekcja online trwa nie dłużej niż 40 minut, a od nauczyciela zależy jak długo pracuje z uczniami przed kamerą.

Na forach, czatach i w wiadomościach mailowych:
-nie nadużywamy wielkich liter;
-unikamy nadmiernego stosowania emotikonek i gifów;
-formułujemy zwięzłe tematy maili;
-dbamy o porządek, nie publikujemy zbędnych treści;
-pomagamy sobie wzajemnie w odnalezieniu zadań, wiadomości;
-nie obrażamy siebie nawzajem, pamiętamy o kulturze wypowiedzi;
-nie przywłaszczamy sobie cudzych treści (to się nazywa plagiat);
-inspirujemy i motywujemy się wzajemnie.

Z pozdrowieniami
Magdalena Chodubska