Pokaż dziecku jak dbać o środowisko!

Ekologię można przybliżać dziecko na co dzień. Dzieci mogą pomagać przy segregacji śmieci, mogą zakręcać wodę podczas mycia zębów, ale przede wszystkim muszą wiedzieć, dlaczego to robią. Mogą nam przypominać, że na zakupy mamy zabrać ze sobą nasze wielorazowe torby. To proste rzeczy, ale jeśli zacznie je stosować więcej osób mogą przynieść duże efekty.

Nie ma lepszej metody edukacji naszych dzieci niż przykład.

Aby przybliżyć dzieciom temat możemy skorzystać ze strony internetowej           naszego Nadleśnictwa gdzie znajdziemy grę edukacyjną w której Ryś opisuje     obieg związków chemicznych w przyrodzie: http://dzieci.erys.pl/gry_i_zabawy/las_ksztaltuje_klimat

Od niedawna też w naszej Gminie obowiązuje segregacja śmieci warto skorzystać z podpowiedzi do druku ( nie do końca sama pamiętam o zasadach więc u mnie w domu przy śmietnikach wisi rozpiska co gdzie należy wrzucać).

Woda do kubeczka

Jak najszybsze zakręcanie kranu podczas mycia zębów jest podstawą. Dodatkowo, ilość zużywanej wody zmniejszy też uprzednie nalewanie jej do kubeczka i płukanie ust właśnie tym sposobem – różnice potrafią być ogromne (oszczędzamy kilka litrów w czasie jednego mycia zębów)!

Nic się nie zmarnuje!

Zdarza się, że nie dopijemy wody do końca, a stoi w szklance cały dzień. Faktycznie, do picia może się już nie nadawać, ale to nie znaczy, że nie znajdziemy dla niej innego zastosowania – np. podlejmy nią kwiatki. Niech wylanie wody będzie ostatnią z istniejących opcji

Prysznic vs. kąpiel

Po pierwsze, we wspomnianym tu zestawieniu zdecydowanie wygrywa prysznic – w czasie kąpieli zużywamy średnio 135-190 litrów wody. W przypadku 10-minutowego prysznica, możemy ilość tę zmniejszyć nawet do 95 litrów (pomocne będą w tym głowice prysznicowe o niskim przepływie)!

Rozsądne gospodarowanie światłem

Uczulajmy dzieci na to, by nie pozostawiały włączonego światła, jeśli wychodzą z pomieszczeń na dłużej. Włączajmy też oświetlenie dopiero wtedy, gdy światło dzienne rzeczywiście nie pozwala już na normalne funkcjonowanie w domu.

Wyłączanie urządzeń elektrycznych

Nauczmy dziecko, że wyłączenie to nie to samo co pozostawienie urządzenia w stanie czuwania – nawet wtedy telewizor czy komputer pobierają prąd. Warto napominać je by wyłączały sprzęt z kontaktu zawsze, gdy przestają z niego korzystać lub gdy kładą się spać.

Czajnik elektryczny

Mamy ochotę na herbatę albo dwie? Odmierzmy więc odpowiednią ilość wody, za duża ilość to marnotrawienie zarówno jej, jak i prądu. Jeśli nasze dzieci są już na tyle duże, że mogą same przygotowywać swoje ciepłe napoje, tym bardziej warto nauczyć ich tej zasady. Dodatkowym argumentem może być fakt, że w taki sposób szybciej zagotuje im się woda.

Korzystanie z lodówki

Nie chodzi tu o zbyt częste podjadanie, a o wielokrotne otwieranie lodówki (czy zamrażarki). Każde otwarcie powoduje, że urządzenia te tracą temperaturę, a w efekcie pobierają więcej prądu by utrzymać należną temperaturę wewnątrz. Uczulmy też dzieci, żeby nie pozostawiały otwartych drzwi lodówki i sięgały do niej tylko jeśli mają taką potrzebę.