Bezpieczny Internet 2020

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas najbliższych obchodów chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. W nadchodzącym roku zwrócimy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

W naszej szkole w ramach obchodów DBI uczniowie klas starszych (V-VIII) uczestniczyli w projekcji filmu „Gdzie jest Mimi”. Po filmie omówiliśmy zawarte w nim treści, zastanowiliśmy się jakie działania powinniśmy podjąć, aby zadbać i poprawić nasze bezpieczeństwo w sieci. Uczniowie klas V-VIII podczas lekcji informatyki zmierzą się z internetowym quizem dotyczącym zagadnień związanych z DBI. Klasa z najwyższymi wynikami otrzyma nagrodę! Młodsze grupy natomiast brały udział w interaktywnym projekcie 1,2,3-Internet!, w ramach którego zapoznały się z tematyką cyberprzemocy, uzależnień od narzędzi elektronicznych oraz konsekwencjach wykorzystywania cudzych wytworów umieszczonych w sieci. W ramach zadania do wykonania klasy mają przygotować plakaty dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Serdecznie dziękujemy uczniom za udział i życzymy sukcesów podczas zmagań z zadaniami. Powodzenia!

Magdalena Chodubska
Agnieszka Święta-Łastówka