VIII Międzynarodowy Festiwal Nauk Przyrodniczych

7grudnia 2018 r. odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Nauk Przyrodniczych – cykliczna impreza organizowana przez Liceum Ogólnokształcące im. Gen.Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Węgorzewie. Rokrocznie przybywają na nią uczniowie i nauczyciele okolicznych szkół gimnazjalnych (w tym roku także podstawowych) oraz reprezentacje z Litwy i Rosji, aby wziąć udział w konkursach przedmiotowych z chemii, biologii i fizyki.

Piątkowe przedpołudnie 8 grudnia minęło w węgorzewskim Liceum w niezwykle sympatycznej, ale przede wszystkim naukowej atmosferzeGoście z wielu ościennych powiatów (reprezentanci szkół w Baniach Mazurskich, Wydminach, Radziejach, Pozezdrzu, Srokowie, Czerniachowsku – Rosja, Niemieżu i Niemenczynie – Litwa)sprawdzali swoją wiedzę, odpowiadając na pytania testowe,później prezentowali zadania zespołowe.

Tematyka konkursów:

Planeta Terra – biologia – Czy możliwe jest życie bez bakterii?

Ceres- chemia – Czy mamy bać się smogu?

Wstęga Mőbiusa – fizyka – Odmienne stany i niezwykłe przemiany

Drużynowe pokazy i prezentacje dotyczące szeroko rozumianych zagadnień ekologicznych, jak również przybliżające pojęcia i zjawiska przyrodnicze, okazały się wyjątkowo ciekawe, wręcz widowiskowe.Młodzież z dużym zaangażowaniem omawiała problemy zanieczyszczenia powietrza w swoich miejscowościach, przedstawiała funkcje bakterii w środowisku lub życiu organizmów,oczarowała też publiczność magicznymi sztuczkami,wykorzystującymi prawa fizyki.

Naszą szkołę w konkursie z fizyki reprezentowała drużyna w składzie:Małgorzata Kowalczyk, Weronika Osiak i Kalina Sałyk z klasy VIII.Dziewczęta sprawiły się bardzo dobrze, stanęły na podium zajmując zaszczytne trzecie miejsce. Gratulacje!

Przygotował: Jarosław Andrulonis