Tradycje Bożego Narodzenia

Dzień 22.12.2017 (piątek) w naszej szkole to jedyny i niepowtarzalny dzień w roku ze względu na symbolikę świąt Bożego Narodzenia. W ostatnim przedświątecznym dniu w szkole od wielu lat panuje  radosna i świąteczna atmosfera: wigilijne spotkania klasowe, kolędowanie, składanie sobie życzeń, jasełka oraz Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. O odświętny wystrój szkoły (choinki, gazetki ścienne, migające lampki) i sali gimnastycznej, która była centrum dnia zadbały M.Gackiewicz i p.M.Kowalska. Organizatorzy tak zaplanowali ów szczególny dzień, aby stworzyć wyjątkowy, świąteczny klimat od 8.15 do 13.00. Składał się on z dwóch części.
I CZĘŚĆ:
Ok. 8.15 zebraliśmy się w nastrojowej sali gimnastycznej, gdzie przywitała nas p. M.Kowalska wprowadzając w aurę świąteczną. Następnie wicedyrektor p. D.Kowalski złożył życzenia, otworzył imprezę i oddał głos prowadzącej uczennicy Kalinie Sałyk, która przedstawiła plan dnia:
jako pierwszych zapowiedziała kl. II z wych. I.Drabyk, której celem było przybliżenie tradycji bożonarodzeniowych. Potem grupa sześciolatków z kilkoma mamami przedstawiła jasełka przygotowane przez p. A.Milewską. Przerywnikiem była kolęda w wykonaniu klas gimnazjalnych z wychowawcami i ks.Adrianem. Później przed sceną pojawiły się 3 wielbłądy, a  na scenie grupa młodsza z  przedstawieniem jasełkowym przygotowanym przez p. M. Kowalską. Tuż po nich przed  kurtyną zatańczyły aniołki z kl. I p. D.Oryńczak. Tuż po nich zakolędowała kl. VII z wych. A. Wereda.  E.Enko-Myroniuk z grupą uczniów wyznania ewangelickiego zaprezentowała swój występ. Na koniec I części dnia dyrektor szkoły p.J.Zając złożyła życzenia bożonarodzeniowe wszystkim przybyłym.
II CZĘŚĆ:
XIX Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek, wigilie klasowe w czasie gdy w przeglądzie biorą udział uczniowie z innych kategorii klasowych. Do szkolnego przeglądu przystępuje po 3 najlepszych uczniów z każdej klasy wykonując 2 zwrotki wybranej kolędy. W tym roku jury w składzie: p.Barbara Budrewicz, p.Lucyna Żeliszczak, dwie uczennice z klasy III gimnazjum wysłuchało łącznie 42 uczestników ( 7 z klas 0 i przedszkoli + 13 z kl. I-III + 16 z kl. IV-VI + 6 z kl. VII i gimnazjum).
Na początku do kolędowania przystąpili najmłodsi, a więc grupa przedszkolaków i klasy zerowe,  po nich kl. I-III, następnie kl. IV-VI, a na końcu kl. VII i 1 uczennica gimnazjum.  Podczas obrad komisji konkursowej klasy prezentowały przygotowane wcześniej kolędy.  Na zakończenie II części dnia na scenie pojawiają się jasełka kl. V, które także przygotowała p. M. Kowalska.
Za wszystkie atrakcje tego dnia należą się podziękowania sponsorom i organizatorom, a więc Radzie Rodziców za nagrody na przegląd kolęd w postaci pięknych ręcznie malowanych bombek i rekwizytów świątecznych; opiekunom sklepików szkolnych p.H.Kukuła i p.E.Kozłowskiej za wszelkie słodkości, które otrzymali uczestnicy przeglądu i uczniowie kl. I-VII za wykonanie ozdób bożonarodzeniowych oraz stroików świątecznych. Ozdoby tworzą w szkole atmosferę świąteczną natomiast ok. 30 stroików z najlepszymi życzeniami powędrowało do osób starszych i samotnych prawie w całej gminie. Wędrują one już od wielu lat, a tradycję tę zapoczątkowała i kontynuuje p. M. Kowalska za co należą się jej podziękowania, a za ich piękne wykonanie rodzicom uczniów wszystkich klas. Należą się też podziękowania wicedyrektorowi szkoły p.D.Kowalskiemu za zorganizowanie pomarańczy dla każdego ucznia i nauczyciela zasponsorowane przez p. A.Szczuckiego (sklep HIT). Wielkie podziękowania wychowawcom za opiekę nad uczniami oraz współorganizatorom o których wcześniej nie wspomniano:
– p. K. Andruszkiewicz-Kukuła za wykonanie dyplomów,
– p. E. Kozłowskiej także za dyplomy i zakup nagród oraz wszelką pomoc,
– rodzicom występujących uczniów za przygotowanie pięknych strojów jasełkowych,
– szczególne podziękowania p.Sylwii Pokusa za 3 wspaniałe wielbłądy i p.Wiolecie Hryniewickiej za 3 piękne owieczki.

Maria Gackiewicz